Достапни линкови

Груевски-пред Букурешт го прифативме предлогот на Нимиц за името


Премиерот Никола Груевски
Премиерот Никола Груевски изјави денеска дека властите пред самитот во Букурешт решиле да го прифати предлогот Република Македонија (Скопје), кој го понудил медијаторот во спорот за името Метју Нимиц и тој да биде ставен на референдум.
Според Груевски двомесечната кампања за предвремените избори нема да има голема улога во разговорите за името и тие ќе останат активни за да биде постигнат напредок или решение на прашањето.
XS
SM
MD
LG