Достапни линкови

Марш во Бејрут против верскиот систем во Либан


Учесници на маршот во Либан
Стотици луѓе денеска маршираа во Бејрут за ставање крај на верскиот систем во Либан. Демонстраторите извикувале „Револуцијата е насекаде и Либан“ е на ред. Либанскиот систем на власта е според договорот од 1943 година и уставните промени кои биле донесени кога земјата стана независна од Франција. Тие се со цел да се зачува балансот меѓу 18 религии во земјата. Претседателот мора да биде христијанин маронит, премиерот сунитски муслимани, а претседателот на Парламентот сунитски мулиман. Другите работни места исто така се определени според верската припадност.
XS
SM
MD
LG