Достапни линкови

Одложен пописот на населението во Албанија


Албанското министерство за иновации и информатичка технологија соопшти денеска дека пописот на населението во земјата нема да се одржи на планираниот датум. Според министерството причината за одложувањето на пописот од април во ноември е поради локалните избори закажани за 8 мај. Министерството смета дека потпишувањето на граѓаните непосредно пред или после изборите може да биде непрецизно.
XS
SM
MD
LG