Достапни линкови

Судири на демонстрантите и полицијата во Оман


Султанот Кабос бин Саед со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад
Најмалку едно лице загинало денеска на судирите меѓу анти-владините демонстранти и безбедносните сили во Оман. Според сведоците инцидентот се случил кога демонстрантите се собрале на плоштадот во градот Сохар, кој е одалечен околу 200 километри од главниот град Мускат.
Султанот Кабос бин Саед пред некое време го реконструираше неговиот кабинет за да прекинат протестите. Демонстрантите бараат спроведување на политички реформи во Оман.
XS
SM
MD
LG