Достапни линкови

Почина поранешниот турски премиер Неџметин Ербакан


Првиот турски исламски премиер Неџметин Ербакан почина на возраст од 85 години. Тој беше на функцијата само една година, бидејќи војската му изврши притисок да поднесе оставка во 1997 година. Неговата партија на Благосостојбата беше забранета во 1998 година под обвинение за анти-секуларни активности. Голем дел од членовите ја напауштија партијата поради забраната. Ербакан беше хоспитализиран во јануари, поради инфекција на нозете.
XS
SM
MD
LG