Достапни линкови

ЕУ го осудува насилството во Либија


Анти-владините протести во Либија
Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави денеска дека насилството во Либија ќе има последици врз раководството на земјата. Според Ештон либискиот лидер Моамер Гадафи и властите се свесни дека тоа што го прават е скандалозно и неприфатливо и дека сите одговорни за нападите на цивили мора да бидат казнети.
Ештон додаде дека ЕУ е при крај со донесувањето решение дали да спроведе санкции за Либија, слични на тие кои ги усвоија ОН.
XS
SM
MD
LG