Достапни линкови

Поранешен ирански претседател бара слобода за опозициските лидери


Опозициските лидери Мир Хосеин Мусави, Мехди Каруби и Мухамед Катами
Поранешниот ирански претседател Мухамед Катами денеска ги повикал властите да ги ослободат двајцата опозициски лидери, кои се наоѓаат во домашен притвор по повикот на одржување на анти-владини протести на 14 февруари.
Демонстрациите на кои повикаа Мехди Каруби и Мир Хосеин Мусави беа со најголем одзив, откако властите ги растурија протестите во летото минатата година. Провладините приврзаници бараат да им се суди на Каруби и Мусави или да бидат егзекутирани.
XS
SM
MD
LG