Достапни линкови

Русија ги подржи санкциите за режимот во Либија


Либискиот лидер Моамер Гадафи
Русија денеска изрази подршка за новата резолуција која ја усвоија ОН со која ќе бидат спроведени санкции за режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во соопштение ги повика либиските власти да ги почитуваат човековите права и меѓународниот закон. Рускиот амбасадор во ОН Витали Шуркин исто така ги поздрави санкциите, кои според него се неопходни за Либија да не западне во цивилна војна.
XS
SM
MD
LG