Достапни линкови

Кинескиот премиер Џиабао загрижен за растот на цените


Кинескиот премиер Вен Џиабао
Кинескиот премиер Вен Џиабао изјави дека растот на цените се закана за социјалната стабилност на земјата. Вен изрази надеж за намалување на инфлацијата, бидејќи Кина има изобилство од жито и богати државни резерви кои ќе помогнат да се задржат цените под контрола. Цените на храната во Кина се зголемија за 10, 3 насто во јануари, додека инфлацијата беше под 5 насто.
XS
SM
MD
LG