Достапни линкови

ОН ја усвоија резолуцијата за санкции против Либија


Либискиот лидер Моамер Гадафи
Советот за безбедност на ОН анонимно ја усвои резолуцијата за спроведување санкции против режимот на либискиот претседател Моамер Гадафи. Според резолуцијата Гадафи и неговото семејство ќе добијат забраната за патување и ќе им биде замрзнат имотот.
Во резолуцијата се повикува и Меѓународниот суд да ги истражи насилствата против анти-владините протести во Либија и да ги обвини одговорните за убиството на цивили.
XS
SM
MD
LG