Достапни линкови

ОН на состанок за санкции против режимот на Гадафи


Протестите против режимот на либискиот претседател Моамер Гадафи
Советот за безбедност на ОН ќе се состане денеска да реши дали ќе спроведе санкции против либискиот претседател Моамер Гадафи. Вчера на членовите на Советот им беше претставена резолуција со која насилството против либиските цивили може да се квалификува како злосторство против човештвото.
Кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел денеска соопшти дека таа и британскиот премиер Дејвид Камерон веруваат дека Советот за безбедност на ОН мора да ги усвои санкциите во најбрзо време.
XS
SM
MD
LG