Достапни линкови

Иран ќе го острани горивото од нуклеарната централа Бушер


Нуклеарната централа Бушер
Иранските власти соопштија дека ќе го остранат горивото од реакторот на руската нуклеарна централа, што се гледа како на потег за удар врз нуклеарната програма на земјата. Иранскиот шеф за нуклеарна програма во ОН, Али Асхар Солтаниех изјави денеска дека според препораките од Русија, која е одговорна за комплетирање на нуклеарната централа Бушер, горивото од реакторот ќе биде извадено на некое време за да се спроведат некои експерименти и технички работи.
Централата чија конструкција започна во 1970 година се најавуваше дека ќе започне да произведува енергија во април.
XS
SM
MD
LG