Достапни линкови

Племенски лидери им се придружија на протестите во Јемен


Анти-владините протести во Јемен
Влијателни племенски лидери во Јемен денеска и се придружија на опозицијата, која се залага за оставка на Претседателот Али Абдула Салех, кој е на функцијата 32 години. Двајца лидери на племето Хасид, на кое припаѓа и Салех, најавија дека заедно со другите племенски лидери ќе земат дел во протестите, кои започнаа на 16 февруари. Лидерите на племето Хасид, кое е второ по големина во племенската заедница на Јемен соопштија дека повеќе не се членови на партијата на Салех.
XS
SM
MD
LG