Достапни линкови

ЕУ ќе воведе санкции против Гадафи и неговото семејство


Најстариот син на Гадафи
Европската Унија реши да воведе ембарго за извоз на оружје и опрема во Либија, го замрзна имотот на Моамер Гадафи и на членовите на неговото семејство, како и забрана за патување во земјите членки на Унијата. Овие мерки би требало да бидат формализирани во наредните денови. Во меѓувреме, францускиот претседател Никола Саркози, кој е во посета на Турција, го повика Гадафи да поднесе оставка, додавајки дека насилството врз либијскиот народ ќе бид епредмет на истага и санкции.
XS
SM
MD
LG