Достапни линкови

Илјадници на маршеви во Јемен, Тунис, Бахреин и Јордан


Bahrein
Илјадници луѓе денеска излегоа на улиците на Тунис, Јемен, Бахреин и Јордан барајки политички реформи во нивните земји.
Во главниот град на Јемен, Сана се бара оставка од Претседателот Али Абдула Салех.
Во Тунис се бара оставка од Премиерот на транзиционата влада Ганоучи и таму е во тек најголем протест по остранувањето на Претседателот Бен Али.
Во Бахрен, пак 12 дена се протестира и денеска се одава чест на 7 те загинати демонстранти во судирите со полицијата минатата недела. Илјадици опозиционери излегоа и во Јордан барајки поголемо учество за јорданците во политиката и осудувајки го насилствата во кои минатата недела загинаа 8 луѓе.
XS
SM
MD
LG