Достапни линкови

Анти - владин „Ден на Гневот“ во Ирак


Iraq -- Baghdad, 25Feb2011
Илјадници луѓе демонстрираат во повеке градови во Ирак во таканаречениот Ден на Гневот. Тие бараат економски и социјални реформи, подобра работа и стоп за корупцијата. Денешните протести се организирани преку Фејсбук.
Во Багдад и на улиците на другите градови се распоредени владините сили. Според извештајите, во судирите во Мосул загинале 5 лица.
Премиерот Нури ал Малиќи побара да се бојкотираат протестите, велејки дека се организирани од подржувачите на поранешниот Претседател Садам Хусеин и од Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG