Достапни линкови

Парламентарни избори во Ирска, први по финансиската криза


Во Ирска започна гласањето на парламентарните избори, на кои се очекува пораз на владејачката партија Фиана Фаил. Ирска беше принудена да спроведе драстични мерки за штедење поради огромниот буџетски дефицит и заканата од економски колапс. Поради тоа, се очекува гласачите да и дадат доверба на опозиционата централно-десничарска партија.
XS
SM
MD
LG