Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН разгледува мерки против Гадафи


Либискиот амбасадор Абдурахман Мохамед Шалгам во ОН
Земјите членки на Советот за безбедност на ОН синоќа постигнаа договор да разгледаат нови мерки против режимот на либискиот лидер Моамер ел Гадафи, меѓу кои и санкции кон Либија. Меѓутоа на седницата не бил одреден датум кога ќе се разговара за воведувањње на нови мерки кон Либија, но дипломатите велат дека денеска или за време на викендот може да дојде до тоа. Германскиот амбасадор Петер Витинг им рекол на новинарите дека Советот за безбедност мора да преземе акција.
XS
SM
MD
LG