Достапни линкови

Обама и Саркози телефонски за состојбата во Либија


Претседателите на САД Барак Обама и на Франција Никола Саркози
Претседателите на САД Барак Обама и на Франција Никола Саркози побараа од либиските власти веднаш да запрат со употребата на насилство, соопштуваат од Белата куќа. Двајцата претседатели телефонски разговарале за состојбата во Либија. Саркози најавил дека Франција ќе побара итна седница на Советоот за безбедност на ОН за Либија, а Обама ги преставил мерките кои САД ќе ги преземат против таа северноафриканска земја.
XS
SM
MD
LG