Достапни линкови

Дискавери лансиран за последен пат


Дискавери
Доцна синоќа вселенското летало Дискавери беше лансирано од вселенскиот центар во Кејп Канаверал, Флорида. Лансирањето до Меѓународната
Вселенска Станица се случи на еден час пред полноќ. Дискавери однесе инструменти, луѓе и нов модул за експерименти на Меѓународната вселенска станица. Оваа 11-дневна мисија е 39-та по ред на Дискавери, кој за прв пат беше лансиран во 1984 година. По завршувањето на мисијата Дискавери оди во пензија.
XS
SM
MD
LG