Достапни линкови

Асанж ќе се жали на одлуката на британскиот суд


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж изјави дека ќе поднесе жалба за одлуката на британскиот суд да го екстрадира во Шведска. Според Асанж неможе две страници хартија со името на некој осомничен, а не обвинет да доведе до негова екстрадација, без да бидат преиспитани наводите против него во земјите -членки на ЕУ.
Асанж е обвинет за сексуален напад на две жени во Шведска. Адвокатите имаат една недела време да поднесат жалба за одлуката на судот.
XS
SM
MD
LG