Достапни линкови

Киргистан се соочува со сериозна финансиска криза?


Киргистанските финансиски лица денеска предупредија дека земјата во оваа година се соочува со сериозни финансиски проблеми. Азмат Акелеиев од министерството за финансии изјави дека планот за трошоците во 2011 ќе го зголемат дефицитот на земјата на 450 милиони долари, односно тој ќе изнесува девет насто од БДП. Акелеиев ги критикуваше најавите за зголемувањето на даноците, бидејќи има ризик од тие да не бидат платени.
XS
SM
MD
LG