Достапни линкови

Иранските воени бродови го поминале Суецкиот канал


Ирански воен брод
Иранскиот командант на морнарицата соопшти дека два воени бродови на земјата неделава го поминале Суецкиот канал, за кои Израел беше загрижен дека пристигнале во Сирија. Воените бродови се првите кои го поминале Суецкиот канал по исламската револуција во 1979 година. Израел го оцени потегот како провокација и ја стави морнарицата во состојба на готовност. Иранскиот адмирал Набиболах Саиари изјави дека бродовите не извршувале воени вежби и не преставуваат закана за регионот.
XS
SM
MD
LG