Достапни линкови

Русија ќе издвои 600 милијарди долари за војската


Руски војници
Рускиот заменик министер за одбрана Владимир Поповкин изјави денеска дека Русија ќе потроши 600 милијарди долари за набавка на 600 воени авиони, 100 бродови и 1000 хелихоптери до 2020 година. Набавките се клучни во спроведувањето на реформите во војската за земјата да се справи со барањата на модерното војување.
Во минатата недела министерот за финансии Алексеј Курдин вети дека од наредната година еден ипол насто од бруто домашниот производ ќе биде потрошен за модернизација на армијата, платата на војската и други трошоци за одбраната.
XS
SM
MD
LG