Достапни линкови

Локалните избори во Албанија без опозицијата?


Лидерот на албанските социјалисти Еди Рама
Албанската здружена опозиција, предводена од социјалистите на Еди Рама, го услови учеството на локалните избори, кои во земјата треба да се спроведат на осми мај, јавува МИА. Опозицијата бара исполнување на три услови - гаранција на избирачките списоци, на личните карти и независност на Централната изборна комисија. Опозицијата најави дека ќе продолжи со протестите со „поглема жестина“ и без прекин, како единствен начин земјата да се извлече од, како што велат, длабоката криза во која ја втурнал премиерот Сали Бериша.
XS
SM
MD
LG