Достапни линкови

Повторно анти-владините протести во Бахреин


Протестите во Бахреин
Илјадници анти-владини демонстранти и денеска маршираа до централниот плоштад во Манама и покрај тоа што бахреинскиот сунитски крал ослободи околу 100 шиитски политички затвореници. Едно од најголемите барања на демонстрантите беше пуштањето на затворениците за остварување на уставни реформи во земјата.
Бахреинските медиуми во меѓувреме соопштија дека кралот Хамад бин Иса Ал Халифа разговарал за немирите со Саудискиот крал во Ријад.
XS
SM
MD
LG