Достапни линкови

Милошоски се сретна со романскиот колега Баконски


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски
Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска се сретна со неговиот романски колега Теодор Баконски. Милошоски во однос на спорот со името со Грција изјавил дека во Романија има област Молдавија, но политичарите на двете земји се разумни од тоа да не прават билатерален спор.
Баконски пак изјавил дека Романија е активен подржувач на проширувањето на НАТО и ЕУ во Западен Балкан. Баконски додал дека Македонија со реформските процеси е на добар пат да стане стабилна земја.
XS
SM
MD
LG