Достапни линкови

Српскиот генерал Џорџевиќ осуден на 27 години затвор


Српскиот генерал Властимир Џорџевиќ
Хашкиот трибунал денеска го осуди на 27 години затвор српскиот генерал Властимир Џорџевиќ за злосторства против косовските Албанци во 1999 година. Судот Џорџевиќ го прогласи за виновен, поради наредбите за убиства, протерување и нехуман одност спрема најмалку 724 косовски Албанци.
Генералот беше уапсен на 17 јуни во 2007 година, а процесот против него започна на 27 јануари во 2009 година.
XS
SM
MD
LG