Достапни линкови

Сите македонски државјани до утре евакуирани од Либија


Луѓе кои чекаат да бидат евакуирани од аеродромот во Триполи
Сите македонски државјани би требало до утре да бидат евакуирани од Либија. Потпаролот на министерството за надворешни работи Борче Стамов изјави дека сите се во добра здравствена состојба и поголемиот дел од нив се градежни работници, кои биле ангажирани од хрватски, босански и либиски фирми.
Девет македонски државјани денеска пристигнале на аеродромот во Софија, а 30 се уште се наоѓаат на пристаништето во Бенгази. Според Стамов тие денеска ќе бидат евакуирани. Друга група на 10 лица се наоѓа на аеродромот во Триполи, кои треба заедно со босанските државјани да добијат дозвола за лет до Сараево.
XS
SM
MD
LG