Достапни линкови

Судири на полицијата и демонстратите во Грција


Судирите на полицијата и демонстрантите во Грција
Грчката полиција и демонстрантите се судрија денеска пред Парламентот за време на штрајкот против мерките на владата за спас од банкрот на земјата. Полицијата употребила солзавец против демонстрантите кои фрлале камења и запаливи бомби кон зградата на законодавниот дом.
Околу 30 илјади луѓе учествуваат во протестите, поради што е парализиран јавниот транспорт и авионскиот собраќај во Атина.
XS
SM
MD
LG