Достапни линкови

Меѓународната кризна група со мерки за кипарското прашање


Седум мерки за изградба на доверба и излез од ќорсокакот на преговорите на кипарскиот спор предлага Меѓународната кризна група, објави денеска весникот Вима. Според аналитичарите прегворите на Кипар се во застој, бидејќи двете заедници на островот не сакаат да бидат одговорни за неуспех на дијалогот.
Меѓународната кризна група смета дека Турција треба најпрвин да ги отвори пристаништата и аеродромите за кипарските грчки бордови и авиони.
XS
SM
MD
LG