Достапни линкови

Претседателот Иванов се сретна со Европратеникот Кукан


Европратеникот Едуард Кукан
Заедничкиот заклучок на денешната средба меѓу Претседателот Ѓорѓе Иванов и Европартеникот Едуард Кукан е дека Македонија ги исполнува критериумите за отпочнување на преговори за членство во ЕУ. Според соопштението на кабинетот на Претседателот на средбата станало збор за спорот за името и евроинтегративните приоритети на Македонија.
Иванов му го посочил на Кукан хрватско-словенечкиот модел, според кој паралалено на една земја со води евроинтегративниот процес и решавањето на билатералниот спор.
XS
SM
MD
LG