Достапни линкови

ЕУ подготвена за помагање на демократската транзиција на Египет


Кетрин Ештон
Шефот на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон денеска е во официјална посета на Египет, каде ќе испрати апел до привремените власти за одржување на избори. Пред да отпатува во Каиро Ештон изјави дека ќе испрати апел до привремените власти во Египет за постигнување напредок во уставните измени за одржување на слободни и фер парламентарни и претседателски избори. Во изјавата се додава дека Европската унија е подготвена да ја подржи демократската транзиција во Египет.
XS
SM
MD
LG