Достапни линкови

Медведев нареди мерки против корупцијата во полицијата


Рускиот претседател Дмитри Медведев
Рускиот претседател Дмитри Медведев нареди да се преземат мерки против корупцијата во полицијата и безбедносните служби без разлика на ранкот и титулата на нејзините припадници. Барањето на Медведев е откако полицијата откри нелегален коцкариски круг, кој функционирал неколку години, бидејќи властите не реагирале.
Коцкањето беше легализирано во 2009 година само во четири руски региони. Медведев повикал на итен состанок со преставниците на безбедносните и полициските сили.
XS
SM
MD
LG