Достапни линкови

Избор на претседател и на влада на Косово


Собранието на Косово
По констутивната, Собранието на Косово денеска ќе одржи нова седница на која ќе бидат избрани претседател и влада на Косово. Кандидат за претседател од владејачката коалиција е лидерот на Алијансата на Косово Беџет Пацоли. Движењето Самоопределување и Алијансата за иднината на Косово најавија дека ќе го предложат Адем Демачи.
XS
SM
MD
LG