Достапни линкови

Карзаи го обвини НАТО за убиство на цивили во Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ги обвини НАТО силите дека убиле повеќе од 50 цивили за време на операциите во североисточен Авганистан. Коментарот на Карзаи е по изјавата на градоначалникот на покраината Кунар дека американските и НАТО силите убиле 63 луѓе, меѓу кои имало и жени и деца. НАТО пак соопшти дека ќе го истражи случајот.
XS
SM
MD
LG