Достапни линкови

Француски војник загина при напад во Кабул


Еден француски војник од меѓународната коалиција на НАТО силите во Авганистан бил убиен при напад на бунтовниците. Војникот загинал кога напаѓачите истрелале против тенковско оружје врз оклопното возило во кое патувал во источниот дел на Кабул. Притоа и двајца војници биле повредени, од кои едниот е во критична состојба. С
поред француските власти во Авганистан загинале 54 француски војници од почетокот на распоредувањето на меѓународните сили во 2001 година.
XS
SM
MD
LG