Достапни линкови

Израел против пловидбата на два ирански воени бродови


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху
Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху изјави дека неговата земја извршила сериозен поглед на планот на Иран да испрати два воени бродови преку Суецкиот канал до Средоземното море. Според Нетанјаху Иран се обидува да ја искористи нестабилноста на Египет и да го прошири своето влијание во регионот. Преходно египетските власти соопштија дека бродовите ќе пловат утре, негирајќи го извештајот на Иран дека тие веќе го преминале Суцекиот канал.
За прв пат воени бродови на Иран ќе го поминат каналот по исламската револуција во 1979 година.
XS
SM
MD
LG