Достапни линкови

Истрагата за исчезнати лица на Косово во застој


Директорката на Меѓународната комисија за исчезнати лица Кетрин Бомбергер изјави дека процесот на истрагата за исчезнати лица на Косово е во застој, бидејќи неможат да се индентификуваат повеќе од 400 тела, кои во приштинската мртовечница се осум години. Според Бомбергер или имало погрешни индентификувања или телата не потекнуваат од судирите на Косово. Бомбергер смета дека соработката со ЕУЛЕКС и косовските власти е од особено значење за да ги утврдат проблемите и да ги остранат пречките.
XS
SM
MD
LG