Достапни линкови

Филе-ЕУ за кандидатскиот статус на Србија ќе расправа во октомври


Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе
Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе изјави денеска дека доколку Србија сака да добие статус на кандидат и да започне преговори за влез во Унијата мора да ги исполни политичките критериуми, да спроведе ефективна примена на законите и да има независно судство. Филе во интервјуто за Новости соопшти дека ЕУ ќе го даде своето мислење за кандидатурата на Србија на 12 октомври, кога ќе бидат предадени и извештаите на пакетот за проширување во 2011 година.
XS
SM
MD
LG