Достапни линкови

Конгресот усвои закон за федерално штедење во САД


Американскиот Конгрес денеска одбри владин закон со кој се крати федералната потрошувачка за 61милијарда долари за тековната буџетска година. Конгресот во кој мнозинството го имаат републиканците гласаше 235 наспорти 189 по 4 дневна дебата и стотици амандмани, меѓу кои и оние за спречување на фондови за имплементации на новиот закон за здравство. За законот ќе се дебатира и во Сенатот, каде мнозинство имаат демократите кои пак се за поголема потрошувачка и за одбрана на законот за здравство на Претседателот Барак Обама.
XS
SM
MD
LG