Достапни линкови

ЕУ бара дијалог меѓу власта и опозицијата во Бахреин


Евро комесарот за надворешна политика Кетрин Ештон побара дијалогот меѓу власта и опозицијата во Бахреин да почне што побргу и изрази загриженост за настаните во таа земја. Претходно, Кралот на Бахреин Хамад бин Иса ал Калифа повика на национален дијалог за ставање крај на немирите во кои загинаа 4 а беа повредени стотици лица.
Тој го наименува неговиот најстар син принцот Салман за одговорен за разговори со сите страни. Меѓутоа членовите на најголемата шиитска партија побараа најпрвин владата да даде оставка а војската да се повлече од улиците на главниот град Манама. Мнозинството шиити во Бахреин бара и отфрлање на сунистската кралска династија.
XS
SM
MD
LG