Достапни линкови

САД со вето во ОН за осуда на еврејските населби во Палестина


Израелски населби во близина на Ерусалим
Соединетите Држави ставија вето на резолуцијата на Обединетите Нации со која се осудуваат израелските населби на палестинските територии. Другите 14 членки гласаа за резолуцијата. Американскиот амбасадор Сузан Рајс изјави дека ветото не значи дека САД ја подржуваат изградбата на населбите.
Палестинците реагираа дека американското вето ќе им наштети на мировните преговори.
Британскиот амбасадор Марк Лиал зборувајки во името на Британија, Франција и Германија ја осуди изградбата на еврејските населби на Западниот Брег.
XS
SM
MD
LG