Достапни линкови

Гејтс- мали изгледите за затварање на Гвантанамо Беј


Куба-Гвантанамо Беј
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека изгледите за затворање на американскиот затвор во Гвантанамо Беј се многу мали. Тој вели дека поради тоа што опозицијата има мнозинство во Конгресот, се намалуваат шансите за затворањето на притворот за осомничени терористи.
Американскиот претседател Барак Обама откако стапи на функцијата во јануари 2009 година најави дека Гвантанамо Беј ќе биде затворен за една година, но од тогаш поминаа две години.
XS
SM
MD
LG