Достапни линкови

ОН ќе расправаат за резолуцијата за еврејските населби


Членови на Советот за безбедност на ОН
Се очекува денеска Советот за безбедност на ОН да донесе резолуција со која ќе се осуди Израел за градбата на населби на окупираниот Западен брег. Иако и САД се спротивставуваат на нови еврејски населби, тврдат дека гласањето во овој момент може да им наштети на напорите да се рестартира мировниот процес. Аналитичарите велат дека ако САД го искористат правото на вето, тоа ќе ги разлути арапските нации и голем дел од остатокот од светот во време на растечки улични протести на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG