Достапни линкови

Кина-Осуден научник кој одавал тајни на САД


Апелациониот суд во Пекинг ја потврди осумгодишната затворска казна на научникот кој оддавал информации на Американците за нафтената индустрија во Кина. Судот ги одби аргументите на обвинетиот научник, кој тврдеше дека информациите што тој ги класифицирал биле на комерцијално располагање. Амариканскиот амбасадот во Пекинг, кој присуствуаше на судењето, повика научникот да се ослободи.
XS
SM
MD
LG