Достапни линкови

Немири на протестите во Либија


Провладините протести во Триполи
Неколку стотина приврзаници на либискиот претседател Муамар Гадафи денеска протестираа во Триполи, против одржувањето на анти-владиниот „Ден на гневот“ инспириран од случувањата во Египет и Тунис. Демонстрантите извикувале „Ние го браниме Гадафи“ и носеле плакати со неговиот портрет. Има информации за немири во другите градови низ земјата. Новинските агенции објавија дека имало судири во Ал Бајда меѓу провладините демонстранти и роднините на двајцата загинати за време на вчерашните протести.
Хјуман Рајтс Воч соопшти дека либиските власти упасиле 14 активисти, писатели и демонстранти кои биле организатори на опозициските протести.
XS
SM
MD
LG