Достапни линкови

Киргистан именуваше планина по рускиот премиер Владимир Путин


Рускиот премиер Владимир Путин
Парламентот на Киргистан денеска гласаше позитивно за предлогот една планина во земјата да биде именувана по рускиот премиер Владимир Путин. Според Парламентот предлогот е со цел да се овековечи името на Путин и да се зацементираат пријателските односи меѓу Русија и Киргистан.
Врвот Путин е повисок за 3500 метри од тој на Јелцин, кој беше именуван по поранешниот руски лидер во 2002 година.
XS
SM
MD
LG