Достапни линкови

Адеми,Јанкулоска и Тодоров со апел против насилството


Инцидентот на Кале
Вицепремиерот Абдулаќим Адеми и министрите за внатрешни работи и за образование и наука Гордана Јанкулоска и Никола Тодоров по денешната средба апелираа граѓаните да се воздржат од учество на настани, кои би можеле да прераснат во инциденти.
Јанкулоска изјави дека секое насилство ќе биде најстрого казнето. Според Адеми инцидентот на Кале имал влијание врз меѓуетничките односи и дека до решение за проблемите во земјата се доаѓа преку дијалог а не преку насилство. Тодоров пак апелираше до наставниците да не им дозволат на учениците да подлегнат на радикализам.
XS
SM
MD
LG