Достапни линкови

Белгија рекордер по најдолг период на една земја без владаБелгија го урна рекордот на периодот во кој во една земја не е формирана нова влада, бидејќи денеска е 249 ден откако во земјата се одржаа парламентарните избори. Од тогаш водечките фламански и валонски партии се соочуваат со политички блокади во формирањето на новиот кабинет. Светскиот рекорд досега го држеше Ирак, каде водечките шиитски, сунитски и курдски партии по 249 дена постигнаа договор за формирање на нова влада.
XS
SM
MD
LG